Disney wykupił 20th Century Fox!

14 grudnia 2017
Po tygodniach plotek i spekulacji dzisiaj wreszcie ogłoszono prawdopodobnie największą transakcję w historii kinematografii.
 
 
The Walt Disney Company ogłosiło wykupienie części aktywów 21st Century Fox. Za niebagatela ponad 52 miliardy dolarów firma Myszki Miki zyskała studia filmowe i telewizyjne 20th Century Fox - wraz ze wszystkimi prawami filmowymi - oraz międzynarodowe telewizyjne umowy nadawcze. Oprócz tego częścią transakcji są też Fox Searchlight Pictures, Fox 2000, FX Productions, Fox21, FX Networks, National Geographic Partners, Fox Sports Regional Networks, Fox Networks Group International, Star India, a także udziały Foxa w serwisie streamingowym Hulu, Sky i Endemol Shine Group.
 
Wracając jeszcze do praw filmowych - co dokładnie Disney pozyskał? Otóż nie mało. Wśród nabytych marek znajdują się m.in. Obcy, Predator, Avatar czy Kingsman. Rzecz jasna umowa obejmuje także postacie z komiksów Marvela, a mianowicie X-Menów (wraz z Deadpoolem i Wolverinem) oraz Fantastyczną Czwórkę. Jendakże kwestia rodziny superbohaterów może być wciąż otwarta ze względu na Constantin Film, które posiada prawa do produkcji filmów o nich. Pełne oświadczenie odnośnie wykupienia aktywów Foxa można znaleźć na oficjalnej stronie The Walt Disney Company.
 
 
Choć na chwilę obecną nikt głośno o tym nie mówi kwestią czasu jest ogłoszenie zmian w obecnych planach wydawniczych. Wiele projektów, które dotychczas podlegało Foxowi pewnie zostanie opóźnionych lub nawet anulowanych. Najbardziej odbije się to na adaptacjach komiksów Marvela. O ile filmy takie jak Deadpool 2 czy New Mutants mają już pewne miejsca w przyszłorocznym kalendarzu, o tyle projekty pokroju X-Force, Gambita oraz niedawno wspomnianego Multi Mana prawdopodobnie wylądują w koszu. Będzie to dobra okazja dla Disneya i Marvel Studios by jak najszybciej wprowadzić pozyskane postacie do i tak już wielkiego uniwersum (MCU).
 :: Źródło ::blog comments powered by Disqus