George A. Romero nie żyje

16 lipca 2017

Ikona kina grozy, legendarny reżyser, scenarzysta, producent i autor muzyki, George A. Romero zmarł w niedzielę w wieku 77 lat. To jego film pt. Noc żywych trupów z 1968 roku na nowo wprowadził motyw zombie do kina mainstreamowego.

Urodził się w 1940 roku w Nowym Jorku. Kinem zainteresował się już jako dziecko. Swój pierwszy film stworzył w 1954 roku na amatorskiej kamerze. Był to krótkometrażowy The Man From the Meteor. W 1960 ukończył licencjackie studia ze sztuki, teatru i projektowania na Carnegie Institute of Technology w Pittsburghu. Po skończeniu szkoły wraz z przyjacielem założył The Latent Image i w 1968 nakręcił znakomity horror Noc żywych trupów. Produkcja była na tyle istotna, że zdefiniowała zombie w kinie, a szczególnie w horrorach. Później przyszły następne filmy: There's Always Vanilla (1972), Szaleńcy (1973), Martin (1977), Poranek żywych trupów (1978), Creepshow: Koszmarne opowieści (1982) - nakręcony we współpracy ze Stephenem Kingiem, Małpia telepatia (1988), Ciemna strona [znany również jako Mroczna połowa] (1993) i Maska diabła (2000). [za: filmweb.pl] 
 
W 1990 roku wspólnie z włoskim reżyserem Dario Argento nakręcił film Oczy szatana, który składał się z dwóch części, inspirowanych opowiadaniami Edgara Allana Poe. W tym samym roku wyprodukował remake swojego klasycznego obrazu. Nową wersję Nocy żywych trupów nakręcił wówczas Tom Savini.
 
W kolejnych latach powrócił do tematu zombie, reżyserując filmy: Ziemia żywych trupów (2005) z Simonem Bakerem i Dennisem Hooperem, Diary of the Dead: Kronika żywych trupów (2007) oraz Survival of the Dead (2009). 
 
W ostatnich miesiącach pracował nad kolejnym filmem - pod robocznym tytułem Road of the Dead - oraz powstaniem serialu Empire of the Dead
 
Udzielał się także w filmach dokumentalnych, gdzie przed kamerą opowiadał o znaczeniu horrorów w kinie i życiu - chociażby w Seansie o północy (reż. Stuart Samuels, 2005), Podejrzane tematy: Sztuka charakteryzacji (reż. Kevin VanHook, 2008), Koszmary w czerwieni, bieli i błękicie (reż. Andrew Monument, 2009) czy Doc of the Dead (reż. Alexandre O. Philippe, 2014).
 
Nie zapominał o fanach, dlatego wielokrotnie przyjeżdżał na konwenty, skupiające wielbicieli kina grozy.
 
Sam Romero pojawił się gościnnie w niewielkiej roli w Milczeniu owiec. Zaliczał również epizod w wielu grach komputerowych czy pojawiając się na kartach powieści i opowiadań. 
 
W ciągu wielu lat owocnej kariery, miał wyreżyserować także filmy, które jednak zostały przejęte przez innych twórców - chociażby ekranizacje książek Stephena Kinga (Bastion, Smętarz dla zwierzaków, Miasteczko Salem), adaptację gry komputerowej Resident Evil: Domena Zła czy Mumię
 
Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez LA Times, a przedstawionym przez wieloletniego współpracownika Petera Grunwalda:
 
Romero zmarł w niedzielę po krótkiej, ale agresywnej walce z rakiem płuc.
 
Odszedł w otoczeniu żony Suzanne Desrocher Romero i córki Tiny Romero.
 
Miał 77 lat.
 
 
 
 


:: Źródło ::blog comments powered by Disqus