Horrory w Kinie Kultura

26 października 2010

Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza wszystkich miłośników gatunku na wyjątkowy przegląd polskich horrorów - 31 października w kinie Kultura. Jest to rzadka okazja, żeby zobaczyć nieliczne w polskiej kinematografii przykłady filmów grozy.

Gatunek, który narodził się jeszcze w epoce kina niemego, ma swoje narodowe odmiany jak włoskie „giallo” czy japoński „j-horror”. Choć polscy filmowcy nie sięgali często po arsenał gatunkowych środków wyrazu, w naszym kraju powstało kilka niezwykłych dzieł, wyróżniających się swoistą poetyką.

Nakręcona w 1982 roku Wilczyca uważana jest za pierwszy rasowy polski horror. Zrealizował go Marek Piestrak, który praktykę realizatorską odbywał na planie Dziecka Rosemary Romana Polańskiego. Ten efektowny film o kobiecie stającej się wilkołakiem, osadzony w czasie tuż po powstaniu styczniowym, zgromadził ogromną widownię.

W filmie Medium, ocenianym przez znawców gatunku jako najlepszy polski horror, Jacek Koprowicz połączył wątki okultystyczne z atmosferą rodzącego się faszyzmu. Akcja rozgrywa się w ciągu 24 godzin, kiedy tajemnicza siła każe nieznanym sobie ludziom zmierzać w kierunku domu państwa Orwiczów, gdzie przed 30 laty doszło do tragedii. Medium to perfekcyjnie budowane napięcie, atmosfera tajemniczości i dobrze prowadzona historia z drugim dnem. To również niezwykłe kreacje aktorskie, które stworzyli Grażyna Szapołowska, Jerzy Stuhr i Michał Bajor.

Tajemniczą opowieścią o dwoistości ludzkiej natury, zrealizowaną na podstawie powieści Prospera Merimee zadziwił widownię Janusz Majewski. Lokis. Rękopis profesora Wittembacha to urzekająca pięknymi zdjęciami Stefana Matyjaszkiewicza, okraszona nastrojową muzyką Wojciecha Kilara, jedna z najciekawszych prób zmierzenia się z gatunkiem horroru w Polsce.

Prezentowane filmy są alternatywą dla współczesnych krwawych opowieści, epatujących przemocą i okrucieństwem.

18:15 - Lokis. Rękopis profesora Wittembacha Polska, 94 min.

obsada: Józef Duriasz, Edmund Fetting, Gustaw Lutkiewicz

zdjęcia: Stefan Matyjaszkiewicz

Pastor Wittembach, lingwista i etnograf, wyrusza na Litwę i Żmudź w poszukiwaniu śladów starego piśmiennictwa sakralnego. W pociągu poznaje trzy damy wracające z podróży do Anglii: piękną Julię, jej ciotkę i angielską guwernantkę... Stylowy film grozy, delikatnie stopniujący napięcie.

20:00- Medium Polska 1985, 89 min.

obsada: Grażyna Szapołowska, Jerzy Stuhr, Władysław Kowalski, Michał Bajor

scenariusz: Jacek Koprowicz

zdjęcia: Wit Dąbal, Jerzy Zieliński

Akcja filmu rozgrywa się w Sopocie po dojściu Hitlera do władzy. Siostra parapsychologa Wagnera łączy się w trakcie seansu spirytystycznego z nadawcą o niespotykanej mocy. Tajemnicze medium prowadzi jednocześnie kilka osób zbliżających się do niego: komisarza Selina, lekarza Gaszewskiego, nauczycielkę Skubiejską i przybyłego z Berlina Georga Netza.. .

22:00- Wilczyca Polska, 105 min.

obsada: Krzysztof Jasiński, Iwona Bielska-Grabowska, Olgierd Łukaszewicz

scenariusz: Jerzy Gierałtowski

Kacper Wosiński wraca po walce w powstaniu 1863 roku do swego domu w chwili śmierci żony Maryny, przeklętej przez wszystkich za kontakty z szatanem. Maryna umierając przysięga prześladować Kacpra, gdziekolwiek by był. Wciela się w wilczycę, odnajduje go w pałacu w Rosołowcach, gdzie pracuje jako rządca…

Bilety - 15 złotych,
Karnet na 3 filmy - 30 złotych,
Rezerwacja Kino Kultura: (022) 826 33 35
Więcej informacji na stronie: www.kinokultura.pl:: Źródło ::blog comments powered by Disqus